Urządzamy łazienkę – jaka ceramika łazienkowa najlepsza?

Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu, choć przeważnie ma najmniejszy metraż. Paradoksalnie przechowujemy w niej bardzo dużo rzeczy, to dlatego trzeba urządzić ją w odpowiedni sposób. Od czego zacząć?

Jaki styl łazienki?

Urządzanie łazienki warto zacząć od podjęcia decyzji dotyczącej jej stylu. W tym wypadku warto stawiać na minimalizm, szczególnie jeśli mamy niewiele miejsca do zagospodarowania. Jasne kolory, płytki w jednolitej barwie, pojemne szuflady i elegancka ceramika łazienkowa – to podstawa.

Ceramika łazienkowa Catalano

Kolejna bardzo ważna kwestia, to wybór płytek do łazienki. Obecnie wciąż najpopularniejsze są modele ceramiczne, które prezentują się niezwykle elegancko, jednocześnie są łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Catalano to włoski producent ceramiki, jego propozycje to proste, minimalistyczne wzory, geometryczne kształty i klasa. Warto zdecydować się na takie klasyczne rozwiązanie, taka ceramika będzie dobrze wyglądać niezależnie od tego, jak urządzona będzie łazienka.

Wybór armatury

Po ceramice łazienkowe przychodzi czas na armaturę, czyli baterie umywalkowe oraz takie elementy jak deszownica czy prysznic. Na takich elementach wyposażenia także nie warto oszczędzać, im droższa armatura, tym lepsza jakościowo.

Wanna czy prysznic?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie brakuje zwolenników długich kąpieli w wannie, jak i miłośników szybkich pryszniców. Decyzja jest indywidualna i musi zależeć od preferencji domowników. Tak, czy inaczej, warto zdawać sobie sprawę z tego, że kabina prysznicowa jest praktyczniejsza, można dzięki niej zaoszczędzić sporo wody, co więcej po prostu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w łazience, co ma niekiedy kluczowe znaczenie. Alternatywą może okazać się wanna z parawanem nawannowym.

Wanny narożne w nowoczesnych łazienkach

wanna narożna3Nowoczesne aranżacje wnętrza wymagają zastosowania rozwiązań, charakteryzujących się nie tylko estetyką, lecz również funkcjonalnością oraz oryginalnością. Z tego względu styliści wnętrz pomieszczeń mieszkalnych starają się sprostać rosnącym wymaganiom, tworząc unikalne rozwiązania odpowiadające nowoczesnym gustom. Continue reading Wanny narożne w nowoczesnych łazienkach

Czy tani węgiel jest tani?

Wiele osób twierdzi, że palą w domu węglem, bo tanio. W większości przypadków ta teoria jest warta funta kłaków. Przez nieumiejętne obchodzenie się z piecem centralnego ogrzewania, palenie węglem wychodzi często dużo drożej niż np. gazem. Ale można temu zaradzić.

Prawda jest taka, że nieumiejętnie rozpalany kocioł (metodą “od dołu”) osiąga średnio 30% procent swojej wydajności. To nie pomyłka. Jest to wynikiem słabej konstrukcji kotła (nowy nie znaczy dobry) i niestety naszej nieumiejętnej obsługi pieca. Do tego dochodzi brak lub nieregularne czyszczenie pieców c.o. z sadzy i smoły oraz komina. Jeszcze inną przyczyna tego stanu rzeczy jest zbyt mocny kocioł jak na metraż potrzebnej do ogrzania powierzchni. W tym wypadku piec od centralnego ogrzewania produkuje mniej energii użytecznej, a więcej sadzy, smoły i dymu. Nawet nowoczesne kotły z podajnikami niefachowo obsługiwane uzy­skują spraw­no­ści rzędu raptem 40%. Niestety wina leży głównie po naszej stronie.

Konkluzja jest zaskakująca: wystar­czy piec węglowy utrzy­my­wać w tech­nicz­nej spraw­no­ści i czy­sto­ści, roz­pa­lać go od góry, a dostaniemy w zamian cie­pło często o połowę tań­sze niż dotychczas. Wystarczy odrobina chęci i poczytania zakurzonej zapewne instrukcji obsługi.

 

Jakie wywietrzniki wybrać?

Wybór odpowiednich wywietrzników ma dwojakie zadanie. Muszą one odpowiadać charakterystyce zastosowanej instalacji wentylacyjnej, ale również komponować się wizualnie z resztą pomieszczenia. Warto znać kilka podstawowych zasad, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Charakterystyka instalacji wentylacyjnej

W sklepach budowlanych znajdziemy dwa rodzaje wywietrzników: Są to zwykłe kratki wentylacyjne (najczęściej prostokątne) oraz anemostaty okrągłe (dostępne są też inne kształty). Każdy typ stosuje się do innego rodzaju instalacji. Gdy mamy tradycyjną wentylację grawitacyjną, wystarczą nam zwykłe kratki. Ich zadaniem jest po prostu maskowanie wlotu do kanału wentylacyjnego. Jeśli jednak mamy wentylację mechaniczną, jesteśmy zmuszeni wybrać anemostaty, bo tylko one mają możliwość płynnej regulacji ciągu wentylacyjnego.

Dobór wywietrzników do wystroju pomieszczeń

Jeśli nasze mieszkanie jest świeżo po remoncie, z pewnością chcemy by wszystkie elementy wyposażenia były ze sobą zgrane. W handlu dostępna jest ogromna ilość przeróżnych kratek wentylacyjnych, więc nie musimy obawiać się, że zepsują nam one efekt końcowy. Podobnie sprawa ma się z anemostatami. Wybór jest bardzo duży, zarówno jeśli chodzi o kształty i kolory. Możemy cieszyć się anemostatami okrągłymi, kwadratowymi, prostokątnymi, a ich kolor dobrać tak by pasował do reszty pomieszczenia.

 

Kanały wentylacyjne PCV, czyli sposób na dobry rozkład powietrza w mieszkaniu

Budując dom, chcemy, żeby stał się miejscem, w którym będziemy dobrze się czuli i chętnie spędzali czas. Planując budowę domu, zwykle myślimy nad rozkładem pomieszczeń i wyobrażamy sobie, jak je urządzimy. Niestety, często zapominamy o czynnikach, które mają równie duży wpływ na nasze dobre samopoczucie, np. o wentylacji. Jeżeli w mieszkaniu nie będzie odpowiedniego systemu wentylacji, a rozkład powietrza będzie nierównomierny, będziemy się tam źle czuli. Będzie nam duszno, w mieszkaniu szybko pojawi się wilgoć, a nawet pleść. Jeżeli chcemy więc, żeby dom był miejscem, które kojarzy nam się z wygodą i bezpieczeństwem, powinniśmy zadbać o instalację odpowiednich kanałów wentylacyjnych PCV.

Jak zapewnić sobie dobrą wentylację powietrza?

Brak wentylacji albo jej złe zorganizowanie oznacza jedno: złe samopoczucie, parność, wilgoć, czasami nawet grzyb na ścianach. Jeżeli chcemy uniknąć takich przykrych konsekwencji, musimy zadbać o odpowiedni system wentylacyjny i zamontować w domu kanały wentylacyjne PCV. Te wykonane są z odpornego na wodę, lekkiego i wytrzymałego materiału, więc idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku ścian murowanych, jak i lekkich ścianek gipsowych, a nawet jeśli chodzi o podwieszane sufity.

 

Kurtyny powietrzne – wodna czy elektryczna?

Zatrzymywanie temperatury w pomieszczeniu jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy budynek jest narażony na jej utratę. Występuje to zwłaszcza tam, gdzie otwory drzwiowe są duże i często otwiera się drzwi, co z kolei skutkuje silnymi przeciągami. Kurtyny powietrzne pozwalają utrzymać ciepło lub chłód, a także spełniają kilka pomniejszych funkcji.

nowoczesna kurtyna powietrzna

Kurtyny powietrzne z nagrzewnicą na wodę

Wodne nagrzewnice działają najlepiej tam, gdzie pomieszczenia są ogrzewane centralnie. Wtedy kurtyna tworzy element całości instalacji. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, by doprowadzana do nagrzewnicy woda miała odpowiednią temperaturę, a także by było jej wystarczająco dużo. W przypadku braku centralnego ogrzewania lepiej jest zamontować nagrzewnicę elektryczną

Kurtyny z nagrzewnicą elektryczną

Nagrzewnica elektryczna sprawdza się w kurtynach powietrznych tam, gdzie powietrze jest ogrzewane w inny sposób, niż centralnie. Zasada doboru mocy jest prosta – im większa szansa na to, że w pomieszczeniu wystąpią przeciągi, tym silniejsza nagrzewnica elektryczna. Przeciągi występują szczególnie często w wysokich klatkach schodowych. Także nieograniczona przestrzeń ponad zabudowaniem oraz braki wiatrołapów sprzyja przeciągom – wtedy lepiej wybrać większą moc.

 

Nagrzewnice elektryczne – charakterystyka

przenośna nagrzewnica elektryczna

Nagrzewnice elektryczne służą przede wszystkim do ogrzewania mniejszych wnętrz np. kiosków, niewielkich sklepów, budek itd.

Koszt użytkowania nagrzewnic elektrycznych

Nagrzewnice tego typu charakteryzuje stosunkowo nieduża wydajność przy dość dużym poborze mocy.  Sprawdzają się jednak raczej w pomieszczeniach o małych gabarytach – garażach, warsztatach itd. Można ich oczywiście używać także w dużych halach i pokojach, ale będzie to generować niestety bardzo wysokie rachunki za prąd.

Zalety i wady

Nagrzewnice elektryczne szybko i skutecznie nagrzewają wnętrze, w którym się znajdują. Posiadają bowiem wentylator emitujący ciepłe powietrze. Ich dużą zaletą jest brak otwartego ognia, który  może być bardzo niebezpieczny dla użytkowników danego lokalu. W razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii nie pojawia się zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego. Nie ma wówczas ryzyka wybuchu, pożaru itd. Dodatkowo nagrzewnice tego typu nie emitują spalin, są w zasadzie nieszkodliwe dla otoczenia, proste w obsłudze oraz nie zużywają w ogóle tlenu. Zostały one przystosowane do pracy w trybie ciągłym, zapewniają bezproblemowe użycie w dowolnie wybranym miejscu. Komfort użytkowania jest ich podstawową zaletą.

 

Bezpieczeństwo to podstawa

Kominek mimo swojego ciekawego wyglądu, służy głównie do ogrzewania budynku, co wiąże się także z pewnym ryzykiem. Jeśli części składowe kominków nie są solidne i szczelne, to może dojść do cofania się sadzy oraz dymu do wnętrza pomieszczenia, czego rezultatem będzie chociażby niebezpieczne zatrucie czasem. Należy więc przede wszystkim zapewnić sobie i rodzinie bezpieczeństwo.

Podstawy bezpieczeństwa

To czym posadzka przed kominkiem będzie wyłożona, ma duże znaczenie. Powinna być wyłożona materiałem ognioodpornym typu kamień, klinkier czy grys. Należy wziąć pod uwagę fakt, że z paleniska może odstrzelić żarzący się niedopałek, który może spowodować liczne straty nie tylko materialne. Należy się więc przed takimi rzeczami zabezpieczać. Warto położyć przed paleniskiem dodatkowo też mosiężną lub miedzianą blachę, która będzie pierwszą ofiarą, na którą spadnie węglik. Pas takiego niepalnego materiału powinien mieć szerokość minimum 30 cm i sięgać minimum 30 cm poza krawędzie drzwiczek naszego kominka. Kolejnym zabezpieczeniem przed gorącymi polanami i iskrami będzie ustawiony przed otwartym kominkiem parawan wykonany z żaroodpornego szkła lub gęstej siatki. Podczas rozpalania, należy otwierać szyber i wylot powietrza, które regulują prędkość spalającego się opału.