Jak prawidłowo ustawić ostrzałkę do łańcuchów?

Wybranie profesjonalnej ostrzałki do łańcuchów to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby precyzyjnie naostrzyć łańcuch, należy oczywiście prawidłowo ustawić ostrzałkę. Ogromną rolę odgrywa także sama technika ostrzenia.

W jaki sposób naostrzyć ostrzałkę?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że ostrzałka do łańcuchów powinna być porządnie przymocowana do podłoża. Tylko dzięki temu będzie można liczyć na komfortową i bezpieczną pracę. Jeżeli sprzęt będzie się przesuwać podczas pracy, to bardzo trudno będzie zachować precyzję.

W instrukcji od producenta znajdują się dokładne wytyczne dotyczące kąta ostrzenia zębów łańcucha, dlatego też należy się do nich dostosować. Przed ostrzeniem należy się dokładnie upewnić, że szczelina wrębowa dla poszczególnych zębów jest taka sama.

Na szczęście przy pomocy prostych narzędzi, można szybko skorygować wszystkie zęby. Jeżeli chodzi o same ostrza ogniw tnących, to oczywiście muszą być one skierowane w prawą stronę. Kąt imadła należy indywidualnie dopasować do rodzaju ogniw.

Jak prawidłowo ostrzyć?

Aby naostrzyć łańcuch należy go oczywiście wcześniej zdemontować i umieścić w prowadnicy urządzenia. Łańcuch trzeba ustawić w taki sposób, aby tarcza szlifierska w trakcie opuszczania trafiała zawsze na najkrótszy ząb.

Ostrzałka do łańcuchów wymaga oczywiście ustawienia odpowiedniego kąta, który z kolei jest uzależniony od rodzaju samego łańcucha. Dzięki specjalnemu ogranicznikowi nie ma ryzyka, że tarcza przesuwać będzie się za daleko. Pamiętać należy również o tym, że zęby łańcucha należy naostrzyć z obu stron.

Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie naostrzyć łańcuch, mogą oczywiście skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców. Na rynku jest wiele firm, które oferują swoim klientom profesjonalne ostrzenie łańcuchów różnego typu.