plytki-heksagonalne

Płytki heksagonalne w domu

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów wykończenia powierzchni w domu są płytki heksagonalne. Stosuje się je przede wszystkim w łazienkach i kuchniach, ale coraz częściej pojawiają się też jako wykończenie całej podłogi w domu czy mieszkaniu. W ostatnich latach popularność zyskują płytki heksagonalne. Są to charakterystyczne płytki o sześciu krawędziach, które można stosować zarówno w łazienkach, jak i w kuchniach. Jaka jest specyfika takich płytek?

Płytki heksagon w łazience

płytki heksagonalne

Płytki heksagonalne kładzione są zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Podłogi to zazwyczaj płytki jednobarwne – białe, czarne, czasami w kolorze. Producenci płytek z przeznaczeniem na ścianę z kolei dbają o ciekawe rozwiązania – między innymi tworząc kolekcje płytek w różnych kolorach i wzorach, które można łączyć ze sobą, uzyskując oryginalne efekty. Zazwyczaj jedna kolekcja zawiera płytki w kolorze bazowym oraz w kolorach uzupełniających. Czasami w danej kolekcji są również płytki z dekorem, które układa się między bazowymi płytkami heksagon w sposób udający przypadkowy, nieprzemyślany. Dzięki temu dwie ściany, mimo zastosowania tej samej kolekcji, mogę być kompletnie różne.

Płytki heksagon w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, gdzie płytki stosuje się na podłodze oraz na ścianie z szafkami – najczęściej znajdują się one między blatem a szafkami wiszącymi. To miejsce jest raczej dedykowane mozaikom lub płytkom typu cegiełka. Płytki heksagon coraz częściej spotyka się jako efekt dekoracyjny na podłodze pomieszczenia. Przy zamkniętych kuchniach kładzie się je na całej powierzchni. Ciekawy efekt można uzyskać natomiast przy kuchni otwartej na salon. Takie płytki można ułożyć w sposób imitujący „wchodzenie” czy też „wpływanie” płytek w przestrzeń paneli lub desek użytych w salonie. Wymaga to wprawy osoby docinającej panele, żeby idealnie dopasować inny kształt płytek heksagonalnych do paneli, ale daje imponujący efekt.

Płytki o kształcie heksagonu są coraz bardziej popularne i pasują do wielu stylów aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. W sklepach można znaleźć sporo opcji, nie tylko w różnych kolorach, ale także rozmiarach.