Kamień dekoracyjny w łazience – czy to dobry pomysł?

Kiedyś łazienki były jedynie przestrzeniami do piętrzenia brudnej bielizny i zmywania brudu, w zasadzie pomieszczeniem do sprzątania. Obecnie łazienki są czymś więcej, są oazą spokoju, gdzie możemy się zrelaksować i wyciszyć po długim dniu pracy. Ostatnie trendy łazienkowe zmieniają łazienki w przestrzenie, w których nie tylko się myjemy, ale także „napełniamy akumulatory”. Aby łazienka wyglądała schludnie, należy wybrać odpowiednie materiały na pokrycie podłogi i ścian.

Kamień dekoracyjny w łazience – jaki wybrać?

Łazienka to specyficzna przestrzeń w naszym domu. Osadzająca się wszędzie woda i para wodna, a co za tym idzie, wysoka wilgotność powietrza zmuszają nas do wyboru materiałów wykończeniowych na nasze podłogi, ściany, okna czy drzwi, które odpowiednio zabezpieczą nasze powierzchnie. Aby uniknąć problemu namnażania się bakterii i rozwoju pleśni, musimy odpowiednio konserwować nasz kamień. W przestrzeni takiej jak łazienka najodpowiedniejszy będzie kamień naturalny odporny na wodę i zmienne temperatury. Trzeba go tylko odpowiednio wyszlifować i zaimpregnować, czym zajmą się profesjonalne firmy produkujące tego typu okładziny. Dodaje on klasy nawet niewielkim przestrzeniom. W takim przypadku coraz większą popularnością wydają się cieszyć jasne odcienie marmuru, które optycznie powiększają każde pomieszczenie. Ciemny granit i łupki na całości lub na części ściany dodają elegancji dzięki swoim grafitowym, szarym lub czarnym odcieniom.

Nowoczesny kamień na ścianę

Nowoczesne technologie umożliwiają oklejanie ścian i podłóg płytami o opływowych kształtach oraz układanie ich we wzory kamienne, mozaikowe i rozety, co ma dodatkowy walor estetyczny. Kamień dekoracyjny możemy zamontować na wszystkich ścianach lub tylko na jednej, w zależności od naszych możliwości finansowych i osobistych preferencji. Największym atutem kamienia jest jego uniwersalność, jednak przy wyborze odpowiedniego materiału musimy pamiętać, że nie wszystkie kamienie nadają się do aranżacji łazienki. Najtrwalszym materiałem jest granit, który niemal nie wymaga impregnacji. Marmur występuje w różnych kolorach i fakturach i dobrze prezentuje się w większych pomieszczeniach. Onyks, dzięki swojej oryginalnej strukturze, sprawdzi się jako wzór mozaiki. Trawertyn, który w wyjątkowych wzorach jest podatny na zawilgocenie ze względu na swoją porowatą powierzchnię. Kamień ozdobny na ścianę powinien być funkcjonalny i estetyczny.