Jak wybrać odpowiedni proszek do prania?

O ile kupując produkty, podejmujemy decyzje, czytając informacje na opakowaniu, o tyle przy zakupie proszku do prania często decydująca jest odpowiednia cena lub atrakcyjne opakowanie i reklama.

Rodzaj bielizny do prania

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj bielizny, którą zamierzamy prać. Podczas prania białej bielizny ważnym składnikiem jest proszek do białego prania wraz z wybielaczem.

Środki piorące przeznaczone do białego prania zawierają silne wybielacze i wybielacze optyczne. Wybielacz optyczny to substancja, która pozostaje w tkaninie podczas prania, dzięki czemu biel wydaje się bielsza w świetle. J

Środki piorące przeznaczone do tkanin kolorowych

Środki piorące przeznaczone do tkanin kolorowych zawierają specjalne składniki, które wiążą kolor w tkaninie i zapobiegają jego blaknięciu podczas prania. Dobrej jakości detergenty zawierają enzymy, które pomagają rozkładać brud. W tym przypadku na opakowaniu jest napisane „zawiera enzymy”. W detergentach najczęściej stosowane są dwa enzymy.

Zmiękczacze wody

Reklamy sugerują do dodawania zmiękczacza do prania oprócz proszku do prania. Ponieważ wysokiej jakości detergenty do prania zawierają już środki chroniące przed osadzaniem się kamienia i zmiękczające wodę, nie ma potrzeby dodawania zmiękczacza przy stosowaniu tych detergentów. Zamiast tego zaleca się profilaktyczne czyszczenie pralki dwa razy do roku przy użyciu środka do usuwania kamienia.

Ogólna twardość tutejszej wody jest dość wysoka. Przede wszystkim trzeba uważać na dozowanie proszku do prania, ponieważ w przypadku twardej wody część proszku idzie na neutralizację twardości. Jeśli woda jest bardzo twarda – twardość całkowita wynosi ponad 14 jednostek – należy zwiększyć ilość detergentu. Informacja o ilości znajduje się zwykle na opakowaniu.