kinkiet łazienkowy led

Jak wybrać kinkiet łazienkowy?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, które musi spełniać określone funkcje. Jednocześnie też bardzo trudno je przerobić. Raz urządzona łazienka służy właścicielom kilkanaście lat. Dlatego warto zadbać o to, by jej wyposażenie i oświetlenie było odpowiednie. Do tego drugiego coraz częściej wykorzystuje się kinkiety.

Jakie normy musi spełniać kinkiet łazienkowy?

Lampy łazienkowe w łazience muszą spełniać określone normy szczelności. Kinkiet łazienkowy zamontowany w kabinie prysznicowej, gdzie może na niego padać strumień wody, powinien mieć ochronę na poziomie IP 65. Wtedy jego obudowa jest odporna na działanie wody, a przy okazji kurzu. Oświetlenie łazienkowe umieszczone poza zasięgiem słuchawki prysznica powinno mieć oznaczenie IP 44.

Ledowe kinkiety mogą mieć ciepłą, zimną lub neutralną barwę światła. Tę należy dopasować do kolorystyki łazienki. Zimne światło sprzyja skupieniu, więc co do zasady stosuje się je w biurach i przestrzeniach do pracy. W białej (jasnej) łazience najlepiej będą wyglądać kinkiety, które mają naturalną barwę światła. Ciepłe oświetlenie także będzie pasowało do łazienki, szczególnie wtedy, gdy dominują w niej intensywne barwy.

kinkiet łazienkowy

Jakich błędów wystrzegać się, kupując oświetlenie do łazienki?

Łazienka do jedno z niewielu pomieszczeń, w którym nie da się dołożyć dodatkowego oświetlenia, gdy jest już oddana do użytku. O ile w pokoju zawsze można dostawić lampę stojącą, oo tyle w łazience, całe oświetlenie musi być zaplanowane przed położeniem płytek i wykończeniem sufitu.

Błędy, których należy się wystrzegać, to:

  • jeden kinkiet łazienkowy na środku sufitu to zdecydowanie za mało, oświetlona powinna być także kabina i ściana z lustrem
  • niewiele światła przy lustrze – tu trzeba zamontować dodatkowe punkty świetle, które można włączyć w czasie wykonywania makijażu, czy fryzury
  • zbyt dekoracyjne oświetlenie, które nie spełnia podstawowej funkcji

Podczas wyboru lamp do łazienki trzeba brać pod uwagę jej wielkość oraz to, czy przedostaje się do niej światło dzienne. W łazienkach z dużymi oknami (a także oknami dachowymi) można zamontować kinkiety o mniejszym natężeniu światła. Ważna jest także kolorystyka płytek. W ciemnej łazience musi być więcej światła, które ją optycznie powiększy.