Co to jest gres szkliwiony, a inaczej płytki szkliwione?

Gres szkliwiony to rodzaj płytek ceramicznych, które są często stosowane w wielu polskich kuchniach i łazienkach. Gres porcelanowy szkliwiony jest dostępny w wielu kolorach i różnych wykończeniach.

Czym jest gres szkliwiony?

Na pierwszy rzut oka może przypominać terakotę, ale różni się od niej właściwościami. Jest to materiał porcelanowy, pokryty szkliwem, które nadaje połysk i działa jako warstwa ochronna przed uszkodzeniami. Jest odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Gres szkliwiony na stronie home100.pl jest dostępny w wielu wariantach.

Jak powstaje gres porcelanowy szkliwiony?

Wykonuje się je z drobno zmielonej kamionki porcelanowej, która składa się z gliny, skalenia, kaolinu, piasku kwarcowego i barwników. Płytki są formowane na sucho, a następnie prasowane i wypalane w temperaturze powyżej 1200 stopni.

Którą teksturę gresu wybrać?

Niezależnie od koloru gresu porcelanowego, należy zwrócić uwagę na jego fakturę. Decyduje to o tym, jak śliska jest powierzchnia i czy gromadzi się na niej brud. Jeśli chcesz, aby płytki wyglądały elegancko, najlepiej wybrać polerowane, przypominające marmur wykończenie. Jeśli chcesz uzyskać chropowatą fakturę, która sprawi, że podłoga będzie mniej śliska, dobrym rozwiązaniem jest materiał o matowym wykończeniu. Jest jednak o wiele trudniejsza do czyszczenia.

Czyszczenie i impregnacja gresu

Nie ma wymagań dotyczących impregnacji materiału oszklonego. Impregnacja nie jest konieczna, głównie dlatego, że materiał ma niską absorpcję wody. Aby ułatwić czyszczenie powierzchni, lepiej jest wybrać płytki impregnowane fabrycznie lub zrobić to samodzielnie przed lub po ułożeniu. 

Materiał należy regularnie odkurzać, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru brudu, który następnie będzie trudniejszy do usunięcia. Nie zaleca się używania silnych detergentów do czyszczenia zabrudzeń. Do tego celu wystarczy środek do czyszczenia podłóg, mop lub ściereczka z mikrofibry.