Czy tani węgiel jest tani?

Wiele osób twierdzi, że palą w domu węglem, bo tanio. W większości przypadków ta teoria jest warta funta kłaków. Przez nieumiejętne obchodzenie się z piecem centralnego ogrzewania, palenie węglem wychodzi często dużo drożej niż np. gazem. Ale można temu zaradzić.

Prawda jest taka, że nieumiejętnie rozpalany kocioł (metodą “od dołu”) osiąga średnio 30% procent swojej wydajności. To nie pomyłka. Jest to wynikiem słabej konstrukcji kotła (nowy nie znaczy dobry) i niestety naszej nieumiejętnej obsługi pieca. Do tego dochodzi brak lub nieregularne czyszczenie pieców c.o. z sadzy i smoły oraz komina. Jeszcze inną przyczyna tego stanu rzeczy jest zbyt mocny kocioł jak na metraż potrzebnej do ogrzania powierzchni. W tym wypadku piec od centralnego ogrzewania produkuje mniej energii użytecznej, a więcej sadzy, smoły i dymu. Nawet nowoczesne kotły z podajnikami niefachowo obsługiwane uzy­skują spraw­no­ści rzędu raptem 40%. Niestety wina leży głównie po naszej stronie.

Konkluzja jest zaskakująca: wystar­czy piec węglowy utrzy­my­wać w tech­nicz­nej spraw­no­ści i czy­sto­ści, roz­pa­lać go od góry, a dostaniemy w zamian cie­pło często o połowę tań­sze niż dotychczas. Wystarczy odrobina chęci i poczytania zakurzonej zapewne instrukcji obsługi.

 

Jakie wywietrzniki wybrać?

Wybór odpowiednich wywietrzników ma dwojakie zadanie. Muszą one odpowiadać charakterystyce zastosowanej instalacji wentylacyjnej, ale również komponować się wizualnie z resztą pomieszczenia. Warto znać kilka podstawowych zasad, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Charakterystyka instalacji wentylacyjnej

W sklepach budowlanych znajdziemy dwa rodzaje wywietrzników: Są to zwykłe kratki wentylacyjne (najczęściej prostokątne) oraz anemostaty okrągłe (dostępne są też inne kształty). Każdy typ stosuje się do innego rodzaju instalacji. Gdy mamy tradycyjną wentylację grawitacyjną, wystarczą nam zwykłe kratki. Ich zadaniem jest po prostu maskowanie wlotu do kanału wentylacyjnego. Jeśli jednak mamy wentylację mechaniczną, jesteśmy zmuszeni wybrać anemostaty, bo tylko one mają możliwość płynnej regulacji ciągu wentylacyjnego.

Dobór wywietrzników do wystroju pomieszczeń

Jeśli nasze mieszkanie jest świeżo po remoncie, z pewnością chcemy by wszystkie elementy wyposażenia były ze sobą zgrane. W handlu dostępna jest ogromna ilość przeróżnych kratek wentylacyjnych, więc nie musimy obawiać się, że zepsują nam one efekt końcowy. Podobnie sprawa ma się z anemostatami. Wybór jest bardzo duży, zarówno jeśli chodzi o kształty i kolory. Możemy cieszyć się anemostatami okrągłymi, kwadratowymi, prostokątnymi, a ich kolor dobrać tak by pasował do reszty pomieszczenia.

 

Kanały wentylacyjne PCV, czyli sposób na dobry rozkład powietrza w mieszkaniu

Budując dom, chcemy, żeby stał się miejscem, w którym będziemy dobrze się czuli i chętnie spędzali czas. Planując budowę domu, zwykle myślimy nad rozkładem pomieszczeń i wyobrażamy sobie, jak je urządzimy. Niestety, często zapominamy o czynnikach, które mają równie duży wpływ na nasze dobre samopoczucie, np. o wentylacji. Jeżeli w mieszkaniu nie będzie odpowiedniego systemu wentylacji, a rozkład powietrza będzie nierównomierny, będziemy się tam źle czuli. Będzie nam duszno, w mieszkaniu szybko pojawi się wilgoć, a nawet pleść. Jeżeli chcemy więc, żeby dom był miejscem, które kojarzy nam się z wygodą i bezpieczeństwem, powinniśmy zadbać o instalację odpowiednich kanałów wentylacyjnych PCV.

Jak zapewnić sobie dobrą wentylację powietrza?

Brak wentylacji albo jej złe zorganizowanie oznacza jedno: złe samopoczucie, parność, wilgoć, czasami nawet grzyb na ścianach. Jeżeli chcemy uniknąć takich przykrych konsekwencji, musimy zadbać o odpowiedni system wentylacyjny i zamontować w domu kanały wentylacyjne PCV. Te wykonane są z odpornego na wodę, lekkiego i wytrzymałego materiału, więc idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku ścian murowanych, jak i lekkich ścianek gipsowych, a nawet jeśli chodzi o podwieszane sufity.