Kurtyny powietrzne – wodna czy elektryczna?

Zatrzymywanie temperatury w pomieszczeniu jest bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy budynek jest narażony na jej utratę. Występuje to zwłaszcza tam, gdzie otwory drzwiowe są duże i często otwiera się drzwi, co z kolei skutkuje silnymi przeciągami. Kurtyny powietrzne pozwalają utrzymać ciepło lub chłód, a także spełniają kilka pomniejszych funkcji.

nowoczesna kurtyna powietrzna

Kurtyny powietrzne z nagrzewnicą na wodę

Wodne nagrzewnice działają najlepiej tam, gdzie pomieszczenia są ogrzewane centralnie. Wtedy kurtyna tworzy element całości instalacji. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, by doprowadzana do nagrzewnicy woda miała odpowiednią temperaturę, a także by było jej wystarczająco dużo. W przypadku braku centralnego ogrzewania lepiej jest zamontować nagrzewnicę elektryczną

Kurtyny z nagrzewnicą elektryczną

Nagrzewnica elektryczna sprawdza się w kurtynach powietrznych tam, gdzie powietrze jest ogrzewane w inny sposób, niż centralnie. Zasada doboru mocy jest prosta – im większa szansa na to, że w pomieszczeniu wystąpią przeciągi, tym silniejsza nagrzewnica elektryczna. Przeciągi występują szczególnie często w wysokich klatkach schodowych. Także nieograniczona przestrzeń ponad zabudowaniem oraz braki wiatrołapów sprzyja przeciągom – wtedy lepiej wybrać większą moc.

 

Nagrzewnice elektryczne – charakterystyka

przenośna nagrzewnica elektryczna

Nagrzewnice elektryczne służą przede wszystkim do ogrzewania mniejszych wnętrz np. kiosków, niewielkich sklepów, budek itd.

Koszt użytkowania nagrzewnic elektrycznych

Nagrzewnice tego typu charakteryzuje stosunkowo nieduża wydajność przy dość dużym poborze mocy.  Sprawdzają się jednak raczej w pomieszczeniach o małych gabarytach – garażach, warsztatach itd. Można ich oczywiście używać także w dużych halach i pokojach, ale będzie to generować niestety bardzo wysokie rachunki za prąd.

Zalety i wady

Nagrzewnice elektryczne szybko i skutecznie nagrzewają wnętrze, w którym się znajdują. Posiadają bowiem wentylator emitujący ciepłe powietrze. Ich dużą zaletą jest brak otwartego ognia, który  może być bardzo niebezpieczny dla użytkowników danego lokalu. W razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii nie pojawia się zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego. Nie ma wówczas ryzyka wybuchu, pożaru itd. Dodatkowo nagrzewnice tego typu nie emitują spalin, są w zasadzie nieszkodliwe dla otoczenia, proste w obsłudze oraz nie zużywają w ogóle tlenu. Zostały one przystosowane do pracy w trybie ciągłym, zapewniają bezproblemowe użycie w dowolnie wybranym miejscu. Komfort użytkowania jest ich podstawową zaletą.