Niestandardowy wentylator łazienkowy

Wentylatory łazienkowe mogą posiadać różne dodatkowe funkcje, dzięki czemu łatwiej jest dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. To wbrew pozorom bardzo istotne. Zbyt wysoki poziom pary wodnej utrudnia suszenie ubrań poza sezonem grzewczym oraz może przyczynić się do występowania pleśni.

Podstawowe funkcje

Standardowy wentylator łazienkowy jest włączany przełącznikiem. Może być on podłączony do tego samego przełącznika, którym włączane i wyłączane jest światło w łazience. To najprostsze rozwiązanie pozwalające na ograniczenie ilości pary wodnej na przykład podczas brania prysznica. Jednak nie zawsze taka funkcja jest komfortowa dla użytkowników – czasami włączanie wentylatora bywa niewskazane. Dlatego więc producenci oferują także inne możliwości.

mały wentylator łazienkowy

Zaawansowane funkcje

Wentylator z odpowiednim czujnikiem może włączać się dopiero wtedy gdy para wodna przekracza dopuszczalny poziom. Pozwala to na precyzyjne kontrolowanie wilgotności w łazience. By poprawić komfort mieszkańców można zdecydować się na wentylator z tak zwanym timerem. Sprawia on, że urządzenie włącza się z odpowiednim opóźnieniem, co pozwala na komfortowe przebranie się po kąpieli. Trzeba jednak pamiętać, że zaawansowane wentylatory łazienkowe o bogatszych funkcjach są droższe niż te standardowe.

 

Taśma metalowa zaciskowa

Każdy Pan domu wie, że oprócz śrubek , gwoździ, młotka i śrubokrętów musi w swoim podręcznym warsztacie mieć opaski zaciskowe w różnych rozmiarach. Wiele awarii domowych można usunąć doraźnie przy pomocy opaski i spokojnie czekać na wizytę fachowca.

Przykład metalowej taśmy

Zastosowanie opasek i taśm zaciskowych

Opaski uciskowe służą do uzyskania szczelnego połączenia dwóch elementów przewodów. Najczęściej wykorzystywane są do łączenia i mocowania węży, rur. Dzięki nim połączenia są szczelne i nie przepuszczają płynów lub gazów. Opaski stosuje się również do wiązania przewodów w wiązki, łączenia innych luźnych elementów.

Opaski zaciskowe mają swój ograniczony rozmiar, który można poszerzyć tylko o kilka milimetrów. Powoduje to konieczność posiadania opasek w różnorodnych rozmiarach. Najczęściej oferowane są one w kompletach, gdzie najmniejszych opasek jest kilka, a największa jest tylko jedna.

Znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest taśma metalowa zaciskowa. Najczęściej jej długość wynosi 30 m, nawinięta jest na plastikowy bęben. Dodatkowo dołączone są do niej zaciski. Dzięki temu możemy samodzielnie tworzyć zaciski takie, jakie są nam potrzebne.  Jest to rozwiązanie znacznie prostsze i tańsze niż opaski w standardowych rozmiarach.

 

Jakie ogrzewanie wybrać?

Zakładanie instalacji grzewczej, jest jedną z podstawowych czynności, którą wykonujemy w trakcie budowy domu. Warto zastanowić się, jaki system będzie dla nas najodpowiedniejszy (zarówno pod względem estetycznym, jak i ekonomicznym).

grzejnik

Estetyka

Ludzie przykładający dużą wagę do wyglądu pomieszczeń, na pewno z chęcią skorzystają z ogrzewania płaszczyznowego, które jest niewidoczne dla oka. Jego minusem jest jednak to, iż czasami nie wystarcza do ogrzania dużych powierzchni. Być może będziemy zmuszeni do instalacji dodatkowego ogrzewania. Warto pamiętać o tym, iż kaloryfery mogą mieć także formę dekoracyjną, jednak wiąże się to z dużymi wydatkami. W przypadku gdy jesteśmy zamożni, wybór takiego rozwiązania wydaje się być trafny. Jeżeli jednak bardziej zależy nam na kwestiach ekonomicznych, warto rozważyć inne rozwiązania.

Ekonomia

Na początku należy przede wszystkim określić jaka moc, będzie potrzebna do ogrzania danego pomieszczenia. Wpłynie to zarówno na wielkość grzejników, jak i ich rozmieszczenie w pokoju. Warto przy tym zastanowić się nad instalacją grzejników zużywających mniej energii, niż podstawowe kaloryfery dostępne na rynku. Jest to inwestycja długoterminowa, tak więc nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie dla każdego klienta. Dobrym przykładem będzie tutaj grzejnik jaga, który jest wyposażony w dwa systemy: “Low H2O” obniżający pobór wody oraz “DBE” pozwalający zmniejszyć powierzchnię grzejnika, bez utraty mocy.

Wadą grzejników jaga jest ich duża cena. Mogą one jednak zużywać ponad 30% mniej energii, niż grzejniki zwykłe. Pojawia się kwestia dotycząca tego, czy jesteśmy skłonni zainwestować dużo pieniędzy, które zwrócą się z czasem, czy też wolimy większy wydatek rozłożony na przestrzeni wielu lat? Od odpowiedzi zależy, która oferta będzie dla nas bardziej atrakcyjna.

 

Jaki grzejnik jest najlepszy?

standardowy kaloryfer płytowy

Nikt nie lubi marznąć w swoim własnym domu. Utrzymanie odpowiedniej temperatury  jest bardzo istotne, dlatego też staramy się instalować takie systemy grzewcze, które będą najbardziej wydajne.

Na rynku dostępne są rożnego rodzaju grzejniki. Warto wymienić tutaj chociażby grzejnik żeberkowy, czy też kaloryfer płytowy. Każdy z nich posiada swoje zalety i wady.

Grzejniki żeberkowe

Przykładowo grzejnik żeberkowy jest bardzo solidny oraz długo utrzymuje temperaturę. Z reguły jest on wykonany z żeliwa, dlatego też bardzo wolno się nagrzewa i jest bardzo ciężki. Dodatkowo kiepsko działa z termostatami, regulującymi temperaturę w pomieszczeniu. Ich czas reakcji jest bardzo wolny w porównaniu np. z kaloryferami płytowymi.

Grzejniki płytowe

W przeciwieństwie do grzejników żebrowych, płytowe kaloryfery posiadają niewielką pojemność wodną. Pozwala to na bardzo dobrą interakcję z termostatem, ponieważ zarówno nagrzewanie, jak i stygnięcie trwa bardzo krótko. Jest to dobry wybór dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze, gdyż taki sposób nagrzewania znacząco zmniejsza rachunki. Ich minusem jest to, że mogą być stosowane jedynie w instalacjach zamkniętych. Chodzi o to, że takie grzejniki najczęściej są wykonane z metalu, co zwiększa ich podatność na korozję. Woda wystawiona na działanie czynników atmosferycznych zawiera więcej tlenu, co przyśpiesza niszczenie kaloryferów.