Umywalka wpuszczana w blat – wady i zalety

Wiele osób podczas urządzania łazienki zastanawia się, jaką umywalkę wybrać – czy umywalkę wpuszczaną w blat, czy tę nablatową. W końcu każda umywalka ma swoje wady i zalety, ale skupmy się na umywalce wpuszczanej w blat szafki.

Podstawową zaletą jest to, że nie zajmuje ona zbyt dużo miejsca i tworzy jedną linię z szafką. Dzięki temu, jest nie tylko estetyczna w wyglądzie, ale również bardzo łatwo można utrzymać czystość dookoła niej. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ łazienka służy do tego, aby z niej korzystać, a nie tylko, aby cały czas w niej sprzątać. Kolejną zaletą umywalki wpuszczanej w blat jest to, że cała aparatura, wszystkie odpływy i tego typu niezbędne części umywalki znajdują się pod blatem, dzięki czemu mebel nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Kolejną zaletą jest również to, że, jeżeli chodzi o wysokość, na której jest umywalka, to jest ona równa z wysokością szafki. Jest to szczególnie ważne w momencie, w którym w domu są dzieci, które jeszcze, aby sięgnąć do sprzętów dla dorosłych korzystają z drabinek czy stołków.

Umywalki te mają jedną wadę – ponieważ skoro nie zajmują przestrzeni nad blatem, to wszystkie wgłębienia umywalki, a także odpływy znajdują się pod blatem i to na znacznie obniżonej wysokości. Ogranicza to ilość miejsca w szafce, ale wiele szafek i szuflad jest specjalnie do tego dostosowanych. Podobnie z meblami. Umywalka wpuszczana w blat jest najczęściej dopasowana do konkretnego rodzaju mebli, dlatego może to ewentualnie odrobinę zawężać wybór mebli pod nią, ale szafek pod umywalkę wpuszczaną w blat jest tak dużo, ze na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Umywalka jest ważnym elementem każdej łazienki, dlatego warto przy wyborze rozważyć wszystkie za i przeciw, oczekiwania oraz wziąć pod uwagę fizjonomię i wygodę domowników, zarówno tych obecnych jak i tych przyszłych.

Czym powinny charakteryzować się szafki łazienkowe?

Szafki łazienkowe są podstawą wyposażenia każdej łazienki, bez względu na jej wielkość i wystrój. Przy ich wyborze warto jednak zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Wielkość

Stojąca szafka do łazienki przede wszystkim powinna być na tyle pojemna, aby można było zmieścić w niej podstawowe środki czystości i kosmetyki i na tyle mała, aby zmieściła się bez problemu w łazience. Oczywiście jeżeli chodzi o duże łazienki, to nie ma większego problemu, ponieważ każda szafka się w nich zmieści. Przy małych łazienkach warto wybierać takie szafki, które idealnie będą dopasowane rozmiarowo do ścian. Takie ułożenie będzie najbardziej optymalne. Warto pamiętać o tym, że szafka taka nie tylko służy uatrakcyjnieniu wnętrza łazienki, musi być również praktyczna.

modernistyczna szafka do łazienki

Kolor

Kolor szafek umieszczanych w łazience powinien być dopasowany do kolorystyki, jaka panuje w całym wnętrzu. Ponadto należy unikać kolorów jaskrawych, które raczej nie wyglądają ładnie w takim pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na kolor kafelków ułożonych w łazience i pomalowanych w niej ścian. To właśnie kolorystyki tych elementów powinno się dopasowywać wszelkie meble łazienkowe. Tylko wtedy wszelkie elementy znajdujące się w tym pomieszczeniu będą ze sobą współgrały.

Otwarte półki w łazience

półokrągła półka łazienkowaCzy można sobie wyobrazić łazienkę bez półek? Raczej dosyć trudno. W pomieszczeniach tych wykonujemy różnorodne zabiegi pielęgnacyjne. Potrzebna do tego ilość kosmetyków, specyfików i przyrządów musi znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce, najlepsze zaś do przechowywania są półki. Półki łazienkowe mogą być schowane za drzwiczkami szafek, ale też stanowić samodzielne elementy, które wraz z zawartością będą stanowić element zdobiący wnętrze.

Otwarte półki łazienkowe

Półki w łazience można zainstalować w każdym dostępnym miejscu. Idealne jest zwłaszcza to, które możemy uzyskać pod umywalką. Przy montowaniu tradycyjnych umywalek, głęboko wpuszczanych i osadzanych na meblach, przestrzeń pod nimi nie jest imponująca ani warta wyeksponowania. Nowoczesne umywalki, głównie te montowane nablatowo, wymagają innego montażu, dzięki czemu półki pod nimi można pozostawić otwarte, a potrzebne drobiazgi zdeponować w oryginalnych pojemnikach i koszach. Będą one z powodzeniem stanowić dodatkowy element dekoracyjny we wnętrzu.

Przemyśl to!

Coraz częściej w roli półek łazienkowych wykorzystuje się odpowiednio poprowadzoną zabudowę pomieszczenia. W ten sposób dodatkową przestrzeń można uzyskać nad wypuszczonymi do wnętrza i obudowanymi stelażami służącymi do podwieszania muszli klozetowych i umywalek. Dzięki temu nad sedesem uzyskuje się dodatkową przestrzeń, którą można przeznaczyć na przechowywanie, a przedłużając obudowę umywalki uzyskać blat na kosmetyki.

Tego typu rozwiązania wymagają przemyślenia i możliwe są do wykonania w momencie, kiedy urządzamy nową łazienkę lub planujemy remont starej.

Gdzie umieścić brudne ubrania w łazience?

Nowoczesne kosze na pranie nie służą wyłącznie do przechowywania brudnej odzieży, ale pełnią też funkcję dekoracyjną. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że można dopasować kosz na pranie do wystroju wnętrza, dzięki czemu nie będzie się rzucać w oczy, po przekroczeniu jej progu. Koniec więc z koniecznością kupowania wyłącznie plastikowych koszy, które nie miały niczego wspólnego z oryginalnością. Teraz mamy do dyspozycji kosze metalowe, wiklinowe, drewniane czy rattanowe. Na który się więc zdecydować?

kosz na pranie

Gdzie umieścić brudne ubrania w łazience?

W naszych łazienkach nadal można spotkać plastikowe kosze na pranie, jednakże w znacznie ciekawszej odsłonie, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Dostępne obecnie modele wyróżniają się ciekawym designem i nie daleko im do tandetności. Niektóre z nich mogą stać się wręcz dekoracją w naszej łazience. Uniwersalnym rozwiązaniem są kosze na pranie z wikliny, co jest jednocześnie ekologicznym rozwiązaniem. To samo dotyczy koszy drewnianych.

Ciekawą opcją są kosze, które mogą stanowić jednocześnie siedzisko. Chodzi tutaj o kosze-siedziska, które idealnie sprawdzają się w przypadku funkcjonalnej i nowoczesnej łazienki. Należy jednak pamiętać o częstszym opróżnianiu takiego kosza, gdyż nie posiada on otworów.

Zaprezentowany w artykule model kosza na pranie: http://www.dedekor.pl/lazienka/kosze-na-pranie

Jak wybierać kabiny prysznicowe?

Jeśli łazienka ma być atrakcyjna i funkcjonalna, każdy element wystroju i wyposażenia powinien być wybierany z maksymalną uwagą. Ważna jest jakość i wygląd każdego elementu, jak i to, jak te wszystkie elementy do siebie wzajemnie pasują.

Najlepsze kabiny prysznicowe lublin

wmurowana kabina prysznicowaJednym z najważniejszych elementów każdej łazienki jest z pewnością kabina prysznicowa. W niektórych łazienkach jest ona zastępowana przez wannę, jeśli jednak w łazience jest kabina, to jest ona najważniejsza. Bez wątpienia, kabiny prysznicowe to największe konstrukcje w łazienkach, dlatego też bardzo rzucają się one w oczy. Wybór materiału i koloru kabin jest więc zawsze bardzo istotny.

Wydaje się, że jeśli łazienka jest nowoczesna, niewiele w niej jaskrawych kolorów, to również kupowane kabiny prysznicowe lublin powinny być stonowane, najlepiej srebrne lub czarne. Jeśli chodzi o materiały, z jakich powinny być one wykonane, to najbardziej pasuje metal oraz szkło. Czasami jednak szkło zastępowane jest tworzywem sztucznym. Zwykle takie kabiny prysznicowe – http://www.camero.pl/kabiny-prysznicowe/  są nieco tańsze, jednak również nie prezentują się tak dobrze. Bez wątpienia, szkło zawsze jest dobrym wyborem, gdyż jest to materiał charakterystyczny dla eleganckich wnętrz.

Glazura czy drewno – czym wykładać ściany i podłogi?

szeroki wybór glazury w lublinieNiewątpliwie, kwestia tego czym wyłożone zostaną ściany i podłogi w kuchni, łazience jak i innych pomieszczeniach jest bardzo ważna. Bardzo popularne są dzisiaj płytki ceramiczne, ale również drewniane panele. Wybór zwykle zależy od rodzaju pomieszczenia oraz oczywiście od tego, czy mowa o ścianie czy o podłodze.

Płytki ceramiczne – kiedy są odpowiednie?

Na wstępie warto zauważyć, że występują różnego typu płytki ceramiczne. Niektóre z nich, jak na przykład glazura lublin – http://www.impero.com.pl/oferta/plytki-ceramiczne nadają się raczej tylko do wykładania ścian. Wykorzystanie glazury lublin sprawia, że płytki się nie rysują oraz zbyt szybko się nie brudzą. Niemniej jednak, nie są one odporne na duże obciążenia. Z tego też względu, glazura lublin ma sens jedynie w przypadku wykładania ścian. Najczęściej płytki tego typu pojawiają się w łazience, jak również w kuchni. Chcąc wyłożyć płytki ceramiczne na podłodze, lepiej zdecydować się jednak na gres lub terakotę. Oba te rodzaje płytek jednak gorzej, zwłaszcza pod względem estetycznym, nadają się do wykładania na ścianach.

Drewniane panele – kiedy są najlepszym rozwiązaniem?

Niewątpliwie, drewniane panele czasem są lepszym rozwiązaniem od płytek. Niemniej jednak, nie wykłada się nimi ścian, a jedynie podłogi. Warto jednak zauważyć, że drewno sprawdzi się w zasadzie w każdego typu pomieszczeniu. Najczęściej kładzie się je w przedpokoju, pokojach, ale coraz częściej również w łazience i w kuchni. Jednakże, warto mieć na uwadze, że drewno to materiał wymagający ciągłej pielęgnacji. Jeśli nie dba się wystarczająco dobrze o panele, drewno zaczyna tracić kolor i blask i wygląda bardzo nieestetycznie. Stąd też, płytki ceramiczne wydają się być jednak wciąż lepsze w przypadku łazienki czy kuchni, czyli pomieszczeń w których podłoże jest szczególnie narażone na różne zniszczenia.

Łazienka w skandynawskim stylu

dodatki skandynawskieMinimalizm połączony wraz z odcieniami kamienia, beżu, brązu oraz drewno to przepis na skandynawską łazienkę. Cały urok tego pomieszczenia tkwi w przejrzystości oraz jasności.

Łazienka w skandynawskim stylu to opcja, która wielu przypadnie do gustu, ponieważ jest prosta, nie ma tutaj zbędnych ozdobników, które tylko marnują miejsce. Taka aranżacja wnętrza nastawiona jest na jasność pomieszczenia i dobre oświetlenie. Bardzo pożądanym elementem jest okno, przez które do wnętrza będzie wpadać światło słoneczne, oczywiście takie okno nie jest zasłaniane niczym, ewentualnie delikatną, rozpraszającą światło roletą.

Dodatki łazienkowe w skandynawskim stylu muszą przede wszystkim mieć jakąś wartość użytkową. Dodatki również muszą współgrać z minimalistycznym i surowym stylem. Takimi dodatkami mogą być półki lub kubeczki na szczoteczki. Dodatkiem może być drugie lub kolejne lustro, często się je wykorzystuje w tym stylu by optycznie powiększyć łazienkę.

Meble w stylu skandynawskim z dutchhouse do łazienki to również surowość i prostota. Często w takich łazienkach można spotkać sprzęty, które są przeważnie wykorzystywane w innych pomieszczeniach, może to być na przykład stara i podniszczona komoda z przedsionka lub krzesełko, którego bardziej się można spodziewać w kuchni niż w łazience.

Krzesła metalowe w łazience?

krzesło metalowe białeWbrew pozorom nie tylko sprzęty ceramiczne i szafki przydadzą się nam w łazience. Potrzebne będzie też miejsce, aby usiąść czekając na przykład aż pralka skończy prać. Jednak można też zaaranżować mały salon SPA, albo profesjonalny kącik do robienia makijażu, co szczególnie spodoba się paniom.

Meble do łazienki

Nie każdy materiał nadaje się do umeblowania łazienki. Tylko twarde gatunki drewna dobrze zniosą wilgotne powietrze. Dlatego warto unikać mebli łazienkowych ze sklejki i płyty, ponieważ może się okazać, że po 2-3 latach trzeba będzie je wymienić. Gdy zdecydujemy się postawić w łazience toaletkę, warto pomyśleć też o dobrym oświetleniu nad i po bokach lustra, ale przede wszystkim o wygodnym siedzisku. Niestety w łazience nie postawimy pluszowych puf, ponieważ szybko naciągną one wilgoć z powietrza. W łazience zdecydowanie lepsze będą krzesła metalowe, ale z miękkim siedziskiem obitym na przykład eko skórą, która odpowiednio zaimpregnowana nie przyciągnie pary wodnej. Metalowe krzesła ze sklepu hollydesign.pl szybko można przetrzeć szmatką, aby zetrzeć z nich osiadającą parę. Warto jednak wybrać metal chromowany, który jest bardziej odporny na wilgotne powietrze i posłuży nam zdecydowanie dłużej niż zwykłe materiały.

Wykorzystaj hokery w łazience

hoker RawWbrew pozorom aranżacja łazienek stwarza architektom wnętrz ogromne pole do popisu. Oprócz użyteczności pomieszczenia te powinny oferować niepowtarzalny komfort, intymność oraz otaczać użytkowników wysublimowanym pięknem. Najlepiej, jeśli łazienka zachęca domowników do zaszywania się w jej czterech ścianach, by oddawać się domowemu spa.

Zerwanie z konwencją
Warto mieć świadomość, że urządzanie łazienki nie musi sprowadzać się do podstawowej armatury łazienkowej i sprzętów takich jak: suszarka na ręczniki, czy też pralka. O wiele łatwiej zaszaleć z aranżacją w przypadku dużego pomieszczenia. Jego przestrzeń stworzy nowe możliwości. Spore gabaryty łazienki pozwolą na urządzenie miejsca do odpoczynku lub siedzenia podczas zabiegów kosmetycznych, suszenia włosów, czy mycia zębów. W tej funkcji świetnie sprawdzą się hokery.

Czym są hokery?
Hokery stanowią nieodłączny element wyposażenia barów. Te charakterystyczne, wysokie krzesła są nie tylko stylowe, jak przede wszystkim bardzo wygodne. Wyobraź sobie hokery w barowej łazience. Ich minimalistyczna forma doskonale podkreśli charakter tego pomieszczenia, a ich wygodne siedziska będą stanowić pretekst do oddawania się zabiegom pielęgnacyjnym w komfortowej pozycji.